Rada Miasta Gdańska po staremu i po nowemu

Obserwowaliśmy, 8. listopada 2018 r., przebieg ostatniej, uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska, zwołanej pod hasłem  uczczenia Stulecia Odzyskania Niepodległości, pożegnalnej dla części radnych (prawie połowa składu Rady została wymieniona). Oto co zauważyliśmy:

  • Od drugiej tury wyborów na prezydenta Gdańska, jej zwycięzca, Paweł Adamowicz, demonstrował wyłącznie zadowolone, uśmiechnięte oblicze, nam udało się zauważyć jak łzę ociera. Ciekawe z jakiego powodu? Może smutek stąd, że już nie będzie mógł współpracować z Bogdanem Oleszkiem  jako przewodniczącym Rady. Ten przewodniczący kadencji III, IV, V, VI, i VII będzie musiał się posunąć na ławce radnych i ustąpić swój zaszczytny kawałek radnej Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) – Agnieszce Owczarczak. To rezultat podziału w wyborach na dwa komitety – PO z Nowoczesną i Komitet Pawła Adamowicza. Ponieważ pierwsza grupa poparła w II turze wyborów Pawła Adamowicza, należą  się jej dowody wdzięczności. Mówi się też o dwu stanowiskach wiceprezydentów. Mają podobno ustąpić miejsca Wiesław Bielawski i Piotr Kowalczuk. Współpraca prezydenta Adamowicza z Radą ogólnie będzie trudniejsza, ponieważ zamiast dwu obozów, będzie miał w Radzie trzy: własny (6 radnych), PO-N – które opuścił (16 radnych) i opozycję, czyli PiS (12).

  • Jak wiadomo, blondynki mają w życiu łatwiej. Brunetka Żaneta Geryk (z prawej) niestety nie weszła w skład Rady nowej kadencji. Obok siedzące blondi nawet się dowartościowały. Beata Wierzba, choć nie będzie w Radzie (nie startowała), nie żałuje, bo prócz stanowiska dyrektora w Pomorskiej Szkole Rzemiosł, ma wiele innej roboty, uczy innych, jak uczyć, natomiast Emilia Lodzińska zdobyła procentowo największa liczbę głosów w wyborach.

  • Ważą się losy przewodniczącego Klubu PiS Kazimierza Koralewskiego (na I planie). Tę funkcję pełnił już od 2010 roku (z przerwami), mówi się, że może go zastąpić Kacper Płażyński – przegrany konkurent Adamowicza do fotela prezydenckiego. Za nim widoczny jest Jacek Teodorczyk (PiS), który w nowej kadencji radnym nie będzie. W okręgu VI, gdzie, zajmując od 12 lat pierwsze miejsce na liście, zawsze reprezentował w Radzie PiS, tym razem z numerem jeden wystartował Dawid Krupiej – asystent poselski wiceministra Jarosława Sellina. Nowy radny zawodowo operuje głosem – w operze, jako lektor w radiu i konferansjer w telewizji, zanosi się zatem, że nową kadencję Rady zaliczy śpiewająco.

  • Nie będzie radnym Grzegorz Strzelczyk (PiS), który nie chciał startować do Rady z powodu obowiązków zawodowych na stanowisku prezesa firmy Lotos Petrobaltic. Niemniej będzie wiedział co się na sesjach dzieje, ponieważ radną została jego małżonka Elżbieta. Mówi, że niepotrzebnej już togi nie sprzeda ani nie podaruje z dwu powodów – trudno będzie znaleźć innego radnego o tak potężnych gabarytach, a poza tym jeszcze może się przydać. Ma rację. Do Rady po 16. latach nieobecności wrócił Waldemar Jaroszewicz, który był już radnym w latach 1998 – 2002.

  • Nowym radnym, który na pewno da się zauważyć będzie Andrzej Stelmasiewicz, który „z niczego” stworzył Oliwski Ratusz Kultury, placówkę tętniącą życiem

  • Młodzież z Polskiej Społecznej Szkoły w Baranowiczach (na Białorusi), przyglądającą się sesji z balkonów w sali Rady, pokazała jak trzeba śpiewać polski hymn. Nasi tradycyjnie mieli zamiar zakończyć po pierwszej, góra drugiej zwrotce, młodzi Białorusini pełnym głosem odśpiewali cztery. Są oni gośćmi prezydenta Pawła Adamowicza i VII LO im. Józefa Wybickiego. Jak informuje dyr tej szkoły Marcin Hintz, przyjeżdżają do Gdańska już po raz czwarty. Zwiedzili ECS, Muzeum II Wojny Światowej, gdańskie Główne Miasto, Malbork i Westerplatte. Wezmą też udział we wspólnym z uczniami VII LO uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

  • Spotkanie nestorów. Gościem sesji była posłanka do Sejmu Małgorzata Chmiel, która gdańską radną po raz pierwszy została w 1994 roku i była nią przez kilka kadencji – aż do 2014, potem została zesłana do Sejmu. Tutaj z ustępującym przewodniczącym Rady Bogdanem Oleszkiem

  • Ostatni raz w tym składzie. Następna sesja inauguracyjna dla nowej kadencji odbędzie się 19 listopada br. w Ratuszu Głównego Miasta.

Anna Kłos