Nagrody za mistrzostwo w zawodzie i serce dla pacjentów

Bardzo uroczyście, w Domu Uphagena, w dniu 16 października br.,  zostały wręczone, (po raz dziesiąty), nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla wyróżniających się pracowników gdańskiej służby zdrowia. Nagrodę główną (w wysokości 12 tys. zł), otrzymała pielęgniarka z 38-letnim stażem – Jolanta Jurczyk ze szpitala Copernicus w Gdańsku. Na wyróżnienia (po 6 tys. zł) zasłużyli: lekarz stomatolog Moh’d Atoun, pielęgniarka Katarzyna Kałduńska i chirurg kręgosłupa Rafał Pankowski.

Nagroda główna trafiła do Jolanty Jurczyk ze szpitala Copernicus w Gdańsku

 Wręczający nagrody Prezydent Miasta Gdańska- Paweł Adamowicz

W dotychczasowych dziewięciu edycjach przyznano ogółem 64 nagrody finansowe, w tym 13 nagród głównych. Laureaci musieli mieć co najmniej 5-letni staż pracy w gdańskiej służbie zdrowia, chęć do podnoszenia swych kwalifikacji oraz szczególnie życzliwy, przyjazny stosunek do pacjentów.

Laureaci, od lewej: Dr hab. Rafał Pankowski, Jolanta Jurczyk, Moh’d Atoun, Katarzyna Kałduńska

 

Przedstawiamy laureatów: 

  • Jolanta Jurczyk jest pielęgniarką, ale też psychologiem klinicznym, pracuje na stanowisku pielęgniarki oddziałowej w Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii dzieci, Hepatologii i Żywienia Dzieci w szpitalu Copernicus. Ponadto działa na rzecz społecznych organizacji pozarządowych i zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w zakresie m.in. wdrażania procedury „Niebieskiej Karty” w środowisku szpitalnym. Była nominowana przez Copernicus sp. z o.o. Gratulacje – prócz rodziny i przyjaciół złożył jej wiceprezes „Copernicusa” Piotr Wróblewski.
  • Moh’d Atoun, lekarz stomatolog, prowadzący gabinet dentystyczny „Zdrowy Uśmiech”, który od 12 lat skutecznie walczy z tzw. dentofobią (strachem przed dentystą) u swych pacjentów, co jest ważne nie tylko ze względu na ich komfort psychiczny ale też jako likwidowanie czynnika niekorzystnie wpływającego na stan jamy ustnej a nawet całego organizmu pacjenta. Został rekomendowany do nagrody przez wdzięcznych pacjentów. Jest on również wolontariuszem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest drugim stomatologiem wyróżnionych w historii tej nagrody.
  • Bardzo trudną drogę zawodową wybrała sobie Katarzyna Kałduńska, pielęgniarka z 14 – letnim stażem, mianowicie – specjalizację z pielęgniarstwa paliatywnego. Od 2011 roku pracuje w Pomorskim Hospicjum dla Dzieci. Prowadzi też prelekcje w przedszkolach, szkołach i na uczelniach m.in. na temat działalności hospicjum i radzenia sobie z traumą choroby czy odejścia bliskich. Jest również inicjatorką i organizatorką różnorodnych form zdobywania funduszy dla hospicjum – meczy, koncertów i imprez charytatywnych. Była nominowana przez  pacjentów Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.
  • Dr hab. Rafał Pankowski ma także unikalną specjalność -jest spondyloortopedą (chirurgiem kręgosłupa). Pracuje jako adiunkt w Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 20 lat zajmuje się leczeniem chorych ze skoliozą idiopatyczną (tj. o nieustalonych przyczynach). W leczeniu stosuje nowatorskie rozwiązania, np. tzw. „derotator Pankowskiego” – narzędzie chirurgiczne, którego stosowanie doprowadziło do znaczącej poprawy wyników leczenia. Dzięki jego wieloletniej pracy i wdrożeniu innowacyjnego narzędzia do leczenia skolioz, wykonywane są w Gdańsku operacje skolioz na najwyższym, światowym poziomie.

Pamiątkowa fotografia

Zapraszamy do fotorelacji na Fb: @PSPomorze

Anna Kłos

Fot. Sebastian Prusik