Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku

(Fot. Michał Lach)

W dniu 15 października br. w hotelu Hilton w Gdańsku, odbyła się Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. W trakcie uroczystości studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie natomiast absolwenci odebrali z rąk doc. dr Marioli Łuczak- Rektora WSTiH oraz doc. dr Anny Białk-Wolf- Dziekana WSTiH nagrody za największe osiągnięcia w minionym roku.

(Fot. Sebastian Prusik)

Okres studiów to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. W tym czasie poznaje się wiele osób, zawiązuje przyjaźnie niekiedy na całe życie. Początek zaś studiów to budowa fundamentu przyszłości, na którym powstanie dom dobrobytu absolwentów tej uczelni. Wymarzone cele należy realizować w miejscu, które stwarza taką możliwość, a którym jest właśnie Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku– powitał zebranych Jan Zacharewicz- Prezes spółki „Uczelnia”, założyciela WSTiH. Aby osiągnąć zamierzone cele nie bójcie się strachu jutra, bądźcie kreatywni, bądźcie twórcami, unikajcie przeciętności. Dla przeciętnych bowiem nie jest pisany sukces. Branża turystyczna czeka na pasjonatów, którzy chcą zmieniać Świat na lepszy, piękniejszy, przyjazny dla każdego. Prowadzenie własnych biznesów, skuteczna realizacja wymarzonych celów nie jest ani łatwe, ani trudne, ale wymaga wiedzy, wiedzy, wiedzy oraz odrobinę pracowitości – zdradził Jan Zacharewicz.

Konsul Ukrainy w Gdańsku Lew Zacharczyszyn (Fot. Sebastian Prusik)

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Konsul Ukrainy w Gdańsku Lew Zacharczyszyn, Konsul Honorowy Czarnogóry Piotr Kitta, Konsul Honorowy Turcji Serdar Davran oraz Joanna Nasyrov reprezentująca Konsula Honorowego Republiki Kazachstanu Jerzego Staraka. W gronie zaproszonych byli również  dr Marek Głuchowski Prezes Gdańskiego Klubu Biznesu, dr Zbigniew Canowiecki- Prezydent Pracodawców Pomorza, który przyznał, iż reprezentowane przez niego środowisko gospodarcze, czeka z otwartymi ramionami na absolwentów WSTiH.

dr Zbigniew Canowiecki- Prezydent Pracodawców Pomorza  (Fot. Michał Lach)

– Miejsc pracy jest coraz więcej a dopływ ludzi jest coraz mniejszy ale nie zależy nam na osobach słabo wykształconych, zależy nam na osobach, które są dobrze przygotowane, które mogą pełnić funkcje menedżerskie na wszelkiego typu stopniach rozwoju i zarządzania danego podmiotu gospodarczego- podkreślił. Życzył również całej braci studenckiej wytrwałości i zdobywania takiej wiedzy, z której właśnie przedsiębiorcy tworzący miejsca pracy będą zadowoleni.

(Fot. Sebastian Prusik)

Uroczystość odbyła się w hotelu Hilton w Gdańsku, miejscu dedykowanym absolwentom, co podkreśliło fakt,

że szkoła jest blisko rynku, blisko przedsiębiorców.

Magdalena Mucha (w środku), dyrektor generalny hotelu Hilton Gdańsk, miejsca praktyk i pracy studentów WSTiH

(Fot. Sebastian Prusik)

Na postępujące zmiany oczekiwań turystów oraz wynikające z tego odmienne zapotrzebowanie na produkty turystyczne zwróciła uwagę, w wykładzie inauguracyjnym pt.: „Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku”, Krystyna Hartenberger-Pater- Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. Na wstępie wyraziła wdzięczność, za to że organizacja którą reprezentuje, może być częścią procesu edukacyjnego roku akademickiego 2018/2019. Połączenie perspektywy naukowej i wiedzy z praktycznymi rozwiązaniami rynkowymi jest najbardziej pożądanym podejściem do kształcenia- zauważyła.

Krystyna Hartenberger-Pater- Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, wygłaszająca wykład inauguracyjny.

(Fot. Michał Lach)

Pamiątkowe zdjęcie, od lewej: Jan Zacharewicz- prezes spółki „Uczelnia”, założyciela WSTiH,

doc. dr Mariola Łuczak- rektor WSTiH, Janusz Kaszyński- prezes zarządu Klimawent,

twórcy najnowocześniejszej w Europie, modułowej strzelnicy oraz doc. dr Anny Białk-Wolf- Dziekan WSTiH

(Fot. Michał Lach)

Turystyka jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin światowej gospodarki. W 2017 r. ruch turystyczny wzrósł o 7%, Europę odwiedziło w ubiegłym roku 671 mln turystów, a Polska wyrasta do miana kraju zwracającego coraz większą  uwagę, można powiedzieć, że jest wschodzącą gwiazdą turystyki. W Polsce ta gałąź gospodarki stanowi 6% PKB, dla porównania rolnictwo tylko 3% PKB.

Agnieszka Józwowska