Wiatr od morza

Sto lat po odpłynięciu Smętka

Goście wernisażu. Od prawej: prof. Monika Tomaszewska – Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa, Hanna Zych-Cisoń – wiceprzewodnicząca Sejmiku Pomorskiego, Paweł Orłowski – wicemarszałek pomorski,

Jerzy Limon – prof. Uniw. Gd., dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, postanowiły stworzyć wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce Wiatr od morza. Kopie tych dzieł znalazły się, jako ilustracje w specjalnym jej wydaniu.  Żeromski napisał Wiatr od morza pod wpływem zachwycenia się polskim wybrzeżem, jego krajobrazami – podczas swych pobytów w Gdyni Orłowie i zainteresowaniem historią – w czasie swojej działalności plebiscytowej na Powiślu w 1920 roku.

Główna postać opowiadań Żeromskiego – zły duch Smętek w postrzeganiu Marcina Zawickiego

Ewa Skaper przymierzyła się do dramatycznej historii dwu braci i pięknej Teresy,  jedynej historii miłosnej w dziele Żeromskiego, będącej nawiązaniem do dziejów rodu z pałacu w Krokowej

Wernisaż wystawy w Pałacu Opatów w Oliwie odbył się 14.10.2018. Obrazy będzie można oglądać tam do 11 listopada 2018 roku. Potem kolekcja trafił do zbiorów sztuki współczesnej MNG i jej fragmenty znajdą miejsce w stałej galerii malarstwa. Wystawa w kolejnych latach będzie pokazywana w wielu miejscowościach województwa pomorskiego.

Jan Henryk Dąbrowski pod Gdańskiem – wyobrażenie Joanny Rusinek

Od prawej Kiejstut Bereźnicki, twórca obrazu „Rodzina rybaków”

Do projektu, nad którym patronat honorowy objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, zostali zaproszeni pomorscy artyści – zarówno uznani twórcy, jak i młodzi, dopiero rozpoczynający swoją malarską karierę: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki.

Nad tragicznym losem Zbigniewa – brata Bolesława Krzywoustego, pochylił się Henryk Cześnik

Twórcom nie narzucano ani technik malarskich, ani rozwiązań formalnych. Każdy z nich stworzył więc kompozycję we własnym stylu, posługując się oryginalnym językiem kodów, symboli i znaczeń. Literackim katalogiem wystawy jest specjalne wydanie opowiadań Żeromskiego, ilustrowane dziełami pomorskich artystów.

Podziękowania za dzieło „:Śmierć św. Wojciecha” dla Macieja Świeszewskiego od marszałka Mieczysława Struka

Kolejnym wyróżnionym twórcą był Marek Model, prof. gdańskiej ASP

Po wernisażu gości poczęstowano tortem, którego krojeniem i serwowaniem kawałków we wzorowej współpracy zajęli się: marszałek Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Tort z rąk marszałka Mieczysława Struka i prezydenta Pawła Adamowicza

Anna Kłos