Gdańsk. Obchody 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Radosna Parada Niepodległości, biało-czerwone flagi dla mieszkańców i iluminacje najważniejszych gdańskich pomników, tramwaj do niepodległości – to wydarzenia, które uświetnią tegoroczne obchody Święta Niepodległości.Gdańsk przygotował liczne atrakcje, aby wspólnie z mieszkańcami uczcić tę wyjątkową datę.
– Przed nami 101 rocznica odzyskania przez Rzeczpospolitą, naszą Ojczyznę, niepodległości. Już się cieszę na spotkanie z Państwem podczas naszej biało-czerwonej parady. Spotykamy się tradycyjnie 11 listopada, w poniedziałek, o godz. 8.30 na Podwalu Staromiejskim. Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie, wierzę, że i tym razem tłumnie pojawimy się na ulicach naszego miasta. W tym roku zapraszam również do parku Reagana, gdzie po raz pierwszy w historii naszego miasta z okazji święta Niepodległej wspólnie posadzimy 101 drzew wiśniowych – jako symbol trwania i nieprzemijalności. Na to spotkanie, z całymi rodzinami zapraszam o godzinie 14.00 – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

10 listopada

Obchody rozpoczną się w niedzielę, 10 listopada o godz. 11.30 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Każdego roku prezydent Gdańska z gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej inauguruje obchody odzyskania niepodległości składając kwiaty u stóp pomnika.
11 listopada
Na Placu Kobzdeja, w prezencie dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska, zostanie rozdanych 1000 biało-czerwonych flag (od 8.30). O godzinie 9.30 ulicami Gdańska przejdzie siedemnasta Parada Niepodległości. Poprowadzi ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską – do pomnika Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym – na Targ Węglowy – Długą – na Długi Targ, gdzie ok. 11.15 wspólne zaśpiewamy Hymn Narodowy i pieśni patriotyczne. Około 11.30 będzie można posłuchać koncertu carillonowego, w wykonaniu Moniki Kazimierczak z Muzeum Gdańska.
Opr. RedJ (info. Joanna Bieganowska z UM Gdańsk), fot. Dominik Paszliński gdansk.pl
Więcej na gdansk.pl,