„Wschód Zachodu”pomysł na rozśpiewanie Polski pieśniami

„Gdańsk jak Europa
szczęsny, tęskny…
 Polska jak Orzeł
wzniosła, wolna.
 Gdy pospołu, w bożym rytmie
Gdańsk i Polska
– sursum corda!”

W wigilię 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kościele pw. Świętej Trójcy w Gdańsku, odbyła się prapremiera POP Oratorium „Wschód Zachodu”. Koncert powstał z inicjatywy Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha i był specjalnym prezentem dla Polski od całego Pomorza w jubileuszowym roku. Wśród gości byli m.in.: metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, biskupi pomocniczy: Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, zaproszeni goście i licznie przybyli mieszkańcy Gdańska.

 

   

Wśród gości byli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych,                                  zaproszeni goście i licznie przybyli mieszkańcy Gdańska.

„Wschód Zachodu” to opowieść o Gdańsku, jako historycznej skarbnicy łączącej chrześcijańskie dziedzictwo Świętego Wojciecha, dziedzictwo otwarcia Wisły dla handlu z Koroną co zapoczątkowało „złoty wiek Polski”, upór żołnierzy z Westerplatte a także heroiczną odwagę stoczniowców w grudniu 1970 r. czy też determinację strajkujących robotników w sierpniu 1980 r.

Piotr Cugowski wykonujący utwór Anioł Gdański

Prowadzącymi wydarzenie byli Halina Łabonarska oraz Jerzy Zelnik

Oratorium stanowi więc prawdziwe patriotyczne przesłanie, chwalące narodową mądrość, wierność Kościołowi i otwartość na mądrą europejską współpracę,  a dzięki nowoczesnemu i przebojowemu  wykonaniu piosenek trafiło do serc słuchaczy.

Na zdjęciach, od lewej: Anna Serafińska, Katarzyna Cerekwicka, Grzegorz Wilk i Justyna Steczkowska

Na zdjęciu Krzysztof Iwaneczko i Grzegorz Wilk

Kompozytorem utworów jest Marcin Nierubiec, autor tekstów dla wielu polskich wykonawców. Jego kompozycje znajdują się w repertuarze takich artystów jak Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Krzysztof Kiljański, Michał Bajor. Utwory Marcina Nierubca były wykonywane m.in. na Festiwalu Piosenki w Opolu czy też na Festiwalu Top Trendy. W 2017 roku ukazała się premierowa płyta Bohdana Łazuki „Nocny Bohdan- Duety” z duetami m.in. z Dodą, Maciejem Maleńczukiem, Red Lips, Danielem Olbrychskim, Miką Urbaniak. Autorem wszystkich piosenek na płycie był właśnie Marcin Nierubiec wspólnie z producentem Piotrem Remiszewskim.

Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, biskupi pomocniczy: Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński

W koncercie wystąpili znani artyści: Katarzyna Cerekwicka, Justyna Steczkowska, Piotr Cugowski, Anna Serafińska, Krzysztof Iwaneczko, Grzegorz Wilk. Partie chóralne zaśpiewała Cappella Gedanensis. Akompaniowała artystom Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Gdańska pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. W przedsięwzięciu wzięli również udział wybitni aktorzy – Halina Łabonarska oraz Jerzy Zelnik. Aranżację przygotował Zbigniew Małkowicz – współtwórca pop-oratorium „Miłosierdzie Boże”, które odniosło sukces w kraju oraz USA i Kanadzie, zaś producentem koncertu było Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel z Osieka. Projekt dofinansowany był przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Niepodległa.

 

Retransmisja koncertu na antenie Radia Gdańsk –w poniedziałek, 12 listopada o godz. 19.00.

Obszerniejsza fotorelacja na Fb: @PSPomorze

Agnieszka Józwowska