Marszałek Struk zadbał o stan pomorskiej przyrody

Aż osiem projektów, których celem jest zabezpieczenie cennych przyrodniczo obszarów chronionych przed dewastacją otrzyma dofinansowanie.  Łączna wartość projektów to prawie 16 mln zł. Dofinansowanie unijne (z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020) wyniesie ponad 13 mln zł), reszta – z budżetu samorządowego.

Od lewej: marszałek Mieczysław Struk, prezes FRUG Marzena Chojnacka, wiceprezes Danuta Gdodzicka – Kozak, wicemarszałek Wiesław Byczkowski

Uroczyste podpisanie wszystkich umów odbyło się 17 października 2018 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Umowy z beneficjentami podpisali: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i  wicemarszałek Wiesław Byczkowski. Dofinansowanie otrzymają gminy: Karsin, Skarszewy, Dzierzgoń, Kosakowo, Żukowo oraz Nadleśnictwa Starogard i Choczewo, a także Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (FRUG).

W ramach projektu FRUG – „Renaturalizacja siedlisk i roślinności zdegradowanego torfowiska wysokiego w rezerwacie przyrody Bielawa” kontynuowane będą  działania  ograniczające proces zarastania torfowiska przez drzewa. Dzięki  temu projektowi  na powierzchni 195 ha zostanie odtworzony krajobraz otwartego torfowiska i jego obrzeży, powstanie ponad 25 km szlaków turystycznych, co spowoduje, że powierzchnia terenów zabezpieczonych kontrolowanym ruchem turystycznym wyniesie prawie 400 ha. Prawie 6,5 km szlaków zostanie odnowionych. Powstanie m.in. wieża widokowa o wysokości 40 m oraz ścieżki dydaktyczne. Zaplanowano także działania informacyjno-edukacyjne. Łączna wartość projektu to ponad 2, 5 mln złotych, a dofinansowanie wynosi ponad 2 mln złotych. Zakończenie realizacji projektu zaplanowano do końca grudnia 2021 r.

Inni beneficjenci to:

• Nadleśnictwo Starogard. Przedmiotem projektu jest budowa dwóch ścieżek edukacyjnych o całkowitej długości 1,37 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą, prowadzących do dwóch rezerwatów przyrody: Wiosło Małe i Wiosło Duże, położonych na terenie obszaru Natura 2000 Dolna Wisła. Uzupełnieniem tych działań będzie edukacja przyrodniczo-ekologiczna.

Podpisuje przedstawiciel Nadleśnictwa Starogard Gdańskiego

• Gmina Karsin. Planowana inwestycja polega na zagospodarowaniu terenu potrzebnego dla budowy wieży widokowej o wysokości 40 m w miejscowości Przytarnia wraz z niezbędną infrastrukturą (budynkiem obsługi ruchu turystycznego i edukacji ekologicznej, parkingiem z dojazdem, ciągiem pieszo-rowerowym). Głównym celem projektu jest koncentracja ruchu turystycznego, obsługa turystów i edukacja przyrodniczo-ekologiczna we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym.

Podpisuje wójt Gminy Karsin Roman Brunke

• Nadleśnictwo Choczewo. Projekt dotyczy ochrony zasobów leśnych i obszarów chronionych prawem w obszarze pasa nadmorskiego północnych części Nadleśnictwa Choczewo. W ramach projektu zostanie wykonane utwardzenie nawierzchni szlaków oraz utworzenie ścieżki przyrodniczo-leśnej.  Planowane jest również wygrodzenie przejścia przez wydmę i zbudowanie dwóch platform widokowych.
  • Gmina Skarszewy. Głównym celem inwestycji jest wsparcie ochrony bioróżnorodności obszaru Doliny Wierzycy. Planuje się wykorzystanie naturalnych uwarunkowań w obszarze Gminy Skarszewy, pozwalających zagospodarować historyczny szlak kolejowy na potrzeby ścieżki pieszo-rowerowej.

Podpisuje burmistrz Skarszew Jacek Pauli

• Gmina Żukowo. Przedmiotem projektu jest realizacja kompleksowych działań związanych z budową ścieżek dydaktycznych na cennych przyrodniczo i intensywnie eksploatowanych turystycznie terenach gmin Żukowo i Chmielno. Inwestycja obejmuje wybudowanie trzech ścieżek dydaktycznych o długości 7,7 km wraz z oznakowaniem i infrastrukturą towarzyszącą. Uzupełnieniem tych działań będzie odtworzenie populacji rodzimych gatunków roślin wodnych i lądowych.

Podpisuje burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski

• Gmina Dzierzgoń. Po szczegółowych badaniach przyrodniczych terenu Gminy Dzierzgoń, zaplanowano projekt dotyczący przywrócenia i ochrony bioróżnorodności Obszaru Chronionego Krajobrazu Rzeki Dzierzgoń, poprzez zaangażowanie mieszkańców w czynną ochronę gatunków. Głównym celem będzie utworzenie 260 m szlaku turystyczno-przyrodniczego: montaż i zasiedlenie hoteli owadów, budek ptaków i nietoperzy oraz wdrażanie programu odtworzenia gatunków oraz rewitalizacja siedlisk poprzez utworzenie tarliska ryb Salmonidae, nasadzenia rodzimych roślin oraz ukierunkowanie ruchu turystycznego.

Podpisuje burmistrz Dzierzgonia Elżbieta Domańska

• Gmina Kosakowo. Projekt polega na zagospodarowaniu ścieżki dydaktycznej na terenie Rezerwatu Przyrody Mechelińskie Łąki. Inwestycja zakłada wygrodzenie ścieżki drewnianymi barierkami, montaż tablic edukacyjnych, kładek w miejscach przecięcia szlaku z rowami melioracyjnymi i z zachodzącą na szlak plażą, kładki łączącej się ze ścieżką, wieży widokowej, tablic informacyjnych, obiektów małej architektury, oświetlenia solarnego.

Podpisuje z-ca wójta Kosakowa Marcin Majek

Fb: @PSPomorze

Anna Kłos (na podst. inf. UG)

Fot. Wiesław Malicki