Oscary dla strażaków. IV edycja Konkursu FLORIANY

Strażacy OSP to nie tylko dzielni ochotnicy, którzy gaszą pożary i ratują poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. To także społeczni liderzy swoich miejscowości, pełni pomysłów i chęci poprawiania jakości życia w ich małych ojczyznach. Budują boiska w swoich wsiach, upiększają przestrzeń publiczną, organizują zajęcia integracyjne, dbają o ciągłość tradycji, krzewią kulturę i edukują. Różnorodność i pomysłowość prospołecznych projektów realizowanych przez OSP dla mieszkańców wsi, gmin i miast jest ogromna. Aby docenić i promować ten rodzaj aktywności strażaków Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP organizuje Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z Udziałem OSP i Samorządów FLORIANY. Ruszyła jego IV edycja.
Zgłoszenia do Konkursu FLORIANY mogą wysyłać OSP, które w latach 2018-2019 zrealizowały prospołeczne inicjatywy podnoszące jakość życia mieszkańców małych i większych miejscowości, integrujące i przeciwdziałające wykluczeniu, wspierające rozwój i aktywizację lokalnych środowisk. Inicjatywy mogą być realizowane samodzielnie lub wspólnie z partnerami: samorządem, organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i placówkami oświatowymi.

12 kategorii konkursowych odzwierciedla szeroką aktywność druhen i druhów na rzecz bezpieczeństwa, kultury, poprawiania estetyki waszych miejscowości, ochrony przyrody, kultywowania tradycji, krzewienia sportu i wielu innych dziedzin życia waszych lokalnych społeczności.

Zgłoszenia można wysyłać do 15 marca na adres Związku OSP RP. Kapituła konkursowa, której przewodniczy prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemar Pawlak (w jej składzie zasiadają m. in. Jerzy Owsiak i Czesław Lang) wyłoni inicjatywy nominowane do FLORIANA 2020, a podczas gali finałowej 9 maja 2020 zostaną ogłoszeni zdobywcy FLORIANÓW zwanych strażackimi Oscarami.
Kategoria specjalna pod patronatem WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować” jest częścią programu edukacyjnego o tej samej nazwie. Podczas gali FLORIANÓW Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyróżni OSP, które są najbardziej aktywne w uczeniu dzieci szkół podstawowych pierwszej pomocy.
Regulamin konkursu, formularze i zgłoszeniowe i informacje o FLORIANACH można znaleźć na stronie www.floriany.pl lub na profilu FLORIANY na Facebooku.