Starogard świętuje Dzień Niepodległości

Z okazji 100 rocznicy obchodów  odzyskania niepodległości przez Polskę, miasto przygotowało wiele atrakcji oraz okazji do wspólnego świętowania i pokazania jak dumni jesteśmy ze swojej ojczyzny.  W programie m.in. wystawa pt. „Harcerstwo Starogardzkie w dwudziestoleciu międzywojennym”, Marsz ku Wolności oraz Koncert Orkiestry Polskiego Radia „Kochamy Polskie Piosenki”.

9 listopada – „Jestem Polką i Polakiem” – zaśpiewają najmłodsi uczniowie SP 4

W piątek, 9 listopada o godz. 11:00 odśpiewają wspólnie cztery zwrotki Hymnu Narodowego, a następnie przemaszerują ulicami: Aleją Jana Pawła II, Kościuszki, Chojnicką aż do ulicy Piłsudskiego. Tam na grobie Pomordowanych Żołnierzy zapalą znicze i udadzą się na Rynek. Około godziny 12.30 przed głównym wejściem do Ratusza wszyscy uczestnicy zaśpiewają dla mieszkańców miasta „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz wspólnie wyrecytujemy tekst pt. „Katechizm Dziecka Polskiego – Kto ty jesteś? „. Każdy przechodzeń, który się zatrzyma aby posłuchać występu najmłodszych starogardzianin, otrzyma od nich upominek z elementem patriotycznym. Dzieci będą rozdawać babeczki, ciasteczka, jabłka, chorągiewki, i kotyliony. Wszyscy będą też mieli możliwość wpisania swoich refleksji do przygotowanej specjalnie na tę okazję księgi pamiątkowej.

10 listopada  – na sportowo z wielką historią harcerstwa w tle

W sobotę, 10 listopada w godz. 9:00 – 16:00 w Ośrodku Sportu i Rekreacji odbędzie się 11 edycja Halowego Turnieju Piłki Nożnej zakładów pracy i jednostek samorządowych.

Z kolei na sobotnie popołudnie zapraszają starogardzcy harcerze. O godz. 15:00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim druh Jacek Ozimek opowie historię starogardzkiego harcerstwa działającego w latach 20-tych po odzyskaniu niepodległości. Po prelekcji Harcerze zapraszają na Rynek. O godz. 16:30 przed Ratuszem otwarta zostanie wystawa pt. „Harcerstwo Starogardzkie w dwudziestoleciu międzywojennym”.

11 listopada – spacerem pod pomnik Niepodległości

Już o godz. 10:00 Związek Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim organizuje grę terenową. Zapisy prowadzone będą do godziny 9:30 w Stanicy Hufca ZHP przy ul. Hallera 19B. Trasa przebiegać będzie przez charakterystyczne punkty miasta. Gra posiada kody QR, które odczytuje się za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni na Rynku Miejskim ok. godz. 17:00

Odbędzie się również mecz koszykówki. O godz. 12:30 w hali Miejskiej przy ul. Olimpijczyków 1 Polpharma Starogard zagra z TBV Startem Lublin. Tuż po prezentacji drużyn odegrany zostanie hymn narodowy (pełne 4 zwrotki z refrenami). Zawodnicy i sędziowie boiskowi podczas prezentacji i hymnu wystąpią w biało-czerwonych szalikach, a po hymnie przekażą je kibicom. Dodatkowo na środku parkietu eksponowana będzie flaga Polski. Mecz będzie transmitowany na żywo w Polsacie Sport HD.

Tradycyjnym elementem Święta Niepodległości jest coroczne spotkanie przy pomniku Niepodległości na ul. Paderewskiego. W tym roku poprzedzi je wspólny przemarsz mieszkańców ulicami miasta. Początek o godz. 15:00 na parkingu sklepu Carrefour w Starogardzie Gd. Mile widziane barwy narodowe, flagi i flagietki. Po uformowaniu szyku przy dźwiękach Orkiestry Dętej Starogardzkiego Centrum Kultury Szwoleżerowie Rokitniańscy poprowadzą ulicami: al. Niepodległości, Lubichowską, Kościuszki do ulicy Paderewskiego. Część oficjalną przy pomniku rozpocznie salwa honorowa. Wykona ją Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Następnie na masz wciągnięta zostanie polska flaga narodowa, a przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i stowarzyszeń złożą kwiaty pod pomnikiem.  Uroczystości oficjalne rozpoczną się ok. godz. 15:40. Zakończy je msza św. na Rynku w intencji ojczyzny. Po mszy wszyscy chętni zaproszeni są do wspólnego niepodległościowego śpiewanie przy kawie i herbacie.

12 listopada – sentymentalny spacer po najpiękniejszych polskich piosenkach

W poniedziałek, 12 listopada o godz. 16:00 Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza do Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby na niepowtarzalny koncert Orkiestry Polskiego Radia pt. „Kochamy polskie piosenki”. Będzie to sentymentalny  spacer po najpiękniejszych polskich piosenkach. W 70-minutowy programie znajdą się utwory Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Kabaretu Starszych Panów, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena, Zbigniewa Wodeckiego i wielu innych wykonawców. Wstęp na koncert jest wolny.

Wykonawcy to artyści związani z Bydgoszczą, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Koncert poprowadzi Piotr Metz – szef redakcji muzycznej Trójki, która jest patronem projektu „Kochamy polskie piosenki”.

– Serdecznie wszystkich zapraszam do wspólnego świętowania stulecia niepodległości Polski. Mam nadzieję, że to będzie dla Państwa czas wielkich wzruszeń, które na długo zapadną nam w pamięć. Pokażmy, że stanowimy wspólnotę dumnych Polaków, że jesteśmy razem i wzajemnie się wspieramy nie tylko w tym najważniejszym dla Polski święcie – zaprasza prezydent miasta Janusz Stankowiak.

(A.Józwowska na podst. mat. prasowych)