Prof. J. Limon łączy nas z Szanghajem

Dyrektor GTS prof. Jerzy Limon

Dzięki jego kontaktom i obrotności, Miasto Szanghaj odwiedziło Gdańsk i zaoferowało bogaty przegląd chińskiej kultury. Tydzień Chiński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpoczął się w piątek, 12 października,  wernisażem wystawy “40 lat Szanghaju” obejmującej 76 fotografii prezentujących dorobek i rozwój miasta, który nastąpił po wprowadzeniu reform i polityki otwarcia w kraju. Szanghaj to obecnie najbogatsze i najbardziej ludne miasto Republiki Ludowej Chin, a jego ambicje sięgają stania się głównym centrum ekonomiczno-finansowym i portowo-handlowym na świecie. Wystawa “Wiosna w rozkwicie, jesienne zbiory” obejmująca 76 fotografii prezentujących innowacje, transformacje i dokonania rozwojowe miasta Szanghaju, uważanego za miejsce narodzenia nowoczesnych Chin, zaimponowała zwiedzającym.

Przemawia przewodniczący Rady Programowej GTS Zbigniew Canowiecki

Tydzień Chiński był trochę przedłużony, bo trwał do 21 października, co i tak wydawało się zbyt krótko, biorąc pod uwagę co mają do pokazania Chińczycy. Po wernisażu “40 lat Szanghaju” rozpoczęła się oficjalna inauguracja „Tygodnia”. Jako pierwszy głos zabrał dr Zbigniew Canowiecki – przewodniczący Rady Programowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który w imieniu prof. J. Limona (będącego w trakcie powrotu z Warszawy), omówił krótko najważniejsze punkty programu Tygodnia, przede wszystkim pierwszy spektakl, reprezentujący jedną z najstarszych form opery chińskiej – operę Kunqu, która powstała na przełomie XIII i XIV wieku. W spektaklu „Ja, Hamlet” wystąpił, wcielając się w cztery szekspirowskie postacie – Zhang Jun. Opera Kunqu, zanikająca już w Chinach forma artystyczna, wymagająca od widza pewnego przygotowania, rozpoznawania symbolicznych gestów, została w 2001 roku proklamowana Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

„Wszystko jak sen wariata śniony nieprzytomnie” – tak, cytując wiersz Gałczyńskiego, można najkrócej podsumować to chińskie rozumienie dramatu Szekspira. Cała akcja sztuki dzieje się właściwie w głowie Hamleta, gdzie szaleją myśli i uczucia. Dzięki temu aktor może swobodnie wcielać się w kilka postaci – być Hamletem, Ofelią, Grabarzem czy Duchem Ojca.

Konsul generalna Chin w Gdańsku Zhan Xiuzhen

Wracając do wernisażu. Zanim skończyły się oficjalne przemówienia, w tym konsul generalnej Chin w Gdańsku Zhao Xiuzhen, która świetnie mówi po polsku (nawet swe chińskie imię przekłada na Ela), pojawił się sam animator tego wszystkiego, dyrektor GTS Jerzy Limon, który z radością obwieścił, że podczas swego pobytu w Szanghaju zgłosił akces Gdańska do Jedwabnego Szlaku Festiwali Artystycznych. Szlak ten obejmuje 36 krajów, ale nie pokrywa się z ostatnio bardzo w Polsce nagłaśnianym szlakiem komunikacyjnym Azja – Europa, ponieważ na jego trasie jest także Australia i Nowa Zelandia.

Prorektor Politechniki Gdańskiej, prof. Piotr Dominiak z żoną

Burmistrz Kartuz, miasta które ma partnerską współpracę z chińskim miastem Kaili (1,5 mln mieszkańców),

w towarzystwie małżonki

Od lewej Iwona Canowiecka oraz konsul niemiecki w Gdańsku Hans-Peter Utsch z małżonką Elżbietą

Wielkim przyjacielem Chin jest od dziesięcioleci Paweł Jajkowski – właściciel hotelu Pekin we Władysławowie

Tydzień Chiński w Gdańsku potrwał do 21 października i miał bardzo bogaty program. Była to prawdziwa uczta kulturalna i myślę, że każdy jej uczestnik mógł znaleźć coś, co mu bardzo smakowało.

Anna Kłos 

Fot. Wiesław Malicki