W Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym

Forum Gospodarki Morskiej już 12 października

 

Już wkrótce, 12 października w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym odbędzie się 18 edycja Forum Gospodarki Morskiej, w tym czwarta poświęcona wyłącznie gospodarce morskiej.

     W tegorocznym Forum weźmie udział ponad 30 prelegentów i ok. 600 gości; eksperci sektora morskiego, samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy nie tylko z Polski również z innych krajów Europy, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej. Dyskutować będą o branży morskiej i jej wyzwaniach w ramach czterech paneli; „Przemysły Morskie”, „Porty Morskie”, „Logistyka Morska”, „Ship Management”. Gdyńskie Forum Gospodarki Morskiej jest uznawane za najważniejsze w Polsce spotkanie specjalistów sektora morskiego.
Forum Gospodarki Morskiej odbędzie się

Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni

(Fot. Jerzy Uklejewski)

 – Forum Gospodarki Morskiej, od lat scala branżę morską i stara się ułatwiać kooperację między firmami. To czas, kiedy analizujemy bieżące potrzeby sektora i wspólnie szukamy optymalnych rozwiązań. Nie unikamy trudnych tematów i liczymy na dyskusje o konkretach. Tu nagradzamy też sukcesy, korzystamy z doświadczeń innych wsłuchując się w głosy najlepszych praktyków i ekspertów z całego świata. Ich obecność stanowi dla nas zaszczyt i motywuje do działania – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Forum to najlepsza okazja do omówienia najbardziej aktualnych kwestii oraz wypracowania rozwiązań, które jak najszerzej uwzględnią interesy przedsiębiorców i pozwolą na dynamiczny rozwój gospodarki morskiej. To jednocześnie okazja do nawiązywania dobrych relacji, formułowania wniosków i prezentacji osiągnięć budujących międzynarodową markę Polski.

– W tym roku w szczególny sposób zaakcentujemy współpracę polsko-francuską i przedyskutujemy jej potencjał na najbliższe lata. Uczestnicy panelu „Przemysły Morskie” porozmawiają o rozwijającej się współpracy polsko-francuskiej i ocenią jej potencjał na najbliższe lata. Tematyką komplementarności przemysłów stoczniowych obu krajów zajmą się m.in.: francuscy partnerzy z branży, w tym przedstawiciele francuskiej izby przemysłowej producentów techniki morskiej GICAN (Groupement des Industries de Construction et Activités Navales) z Francois Lambertem, dyrektorem zarządzającym GICAN na czele, a także przedstawiciele francuskiego Naval Group. Obecna będzie również reprezentacja ambasady Francji w Polsce – powiedział nam Jerzy Czuczman, lider panelu „Przemysły Morskie”, prezes Towarzystwa Okrętowców Polskich „Korab”.

Jerzy Czuczman, lider panelu „Przemysły Morskie”,

prezes Towarzystwa Okrętowców Polskich „Korab”

(Fot. Jerzy Uklejewski)

 

Gośćmi Forum będą m.in.: prof. Jonathan Holslag z brukselskiego Vrije Universiteit Brussels, który  wygłosi wykład „Strategia ekspansji gospodarczej Chin jako potencjalne źródło zagrożeń dla krajów UE” oraz Magdalena Andreea Strachinescu-Olteanu, przedstawicielka dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. Rybołówstwa i Gospodarki Morskiej. Przybliży ona politykę unijnego wsparcia dla innowacji w gospodarce morskiej.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie seminarium pod hasłem „Turystyka od Morza”. Obejmie ono cykl wykładów oraz dwa panele dyskusyjne z udziałem ekspertów oraz praktyków przemysłu czasu wolnego, w tym turystyki morskiej i żeglarskiej. Pierwszy blok tematyczny poświęcony będzie turystyce żeglarskiej i cruisingowej, natomiast drugi – zagadnieniu „inspiracji od morza”.

 

Jerzy Uklejewski