Otwarcie nowego punktu widokowego przy historycznym Zbiorniku Wody Stara Orunia

W sobotę 15 września 2018 r. nastąpi uroczyste otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku. Wypiętrzone wzgórza morenowe dzielnicy Orunia, sięgające miejscami nawet powyżej 50 m n.p.m., tworzą niezwykły krajobraz.

ZBIORNIK WODY STARA ORUNIA

Na jednym z takich wzgórz w 1869 roku powstał wielki podziemny zbiornik wody pitnej, zasilany z drenażowego ujęcia wody w Pręgowie- Zbiornik Wody Stara Orunia. Zbiornik ten został gruntownie odrestaurowany przez miejską Spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna i można go zwiedzać, ale tylko od maja do sierpnia. Choć w tym roku już jest zamknięty, całoroczną atrakcję stanowi jego znakomite otoczenie i roztaczający się w tego miejsca widok. To miejsce to już druga atrakcja tego typu – po Zbiorniku Wody Kazimierz – oddawana gdańszczanom i turystom przez spółkę GIWK. Zarówno zbiorniki jak i związane z nimi punkty widokowe tworzą tzw. Gdański Szlak Wodociągowy.

Nowy punkt widokowy uzupełni projekt Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Sp. z o.o. pn. „Spojrzenie na Gdańsk”, w ramach którego otwarto już 11 punktów. Otwarcie będzie miało charakter spektaklu muzycznego z udziałem gdańskich artystów, który poprowadzi Pan Witold Burkiewicz, znany wszystkim jako „Pan na widokach”.

Ze wszystkich gdańskich punktów widokowych ten jest wyjątkowy, pokazuje dziedzictwo kultury i bogactwo natury, Gdańsk przemysłowy i sielankowy zarazem. Widać tu wyraźnie, jak zmienia się miasto – nowe inwestycje przenikają się z historycznymi jego atrakcjami. Punkt widokowy został zagospodarowany – jest tam okrągły skwerek z drzewami, ławkami i zdrojem, z którego można się napić wody.

Dojście do nowego punktu widokowego jest całkowicie uporządkowane, zostały tam ustawione śmietniki i drogowskazy, a dotarcie na wzniesienie ułatwiają drewniane terenowe schody. Najlepiej dojść pieszo od małego parkingu, który znajduje się przy ul. Nowiny, między nieruchomościami o numerach 26 a 28, skąd czeka nas kilka minut wędrówki.

 

LISTA MIEJSC WIDOKOWYCH, URUCHOMIONA W RAMACH PROJEKTU „SPOJRZENIA NA GDAŃSK” – GZDiZ

  1. Przy Dworze I przy ul. Polanki 125 w Oliwie. Jedyna do dziś zachowana oś widokowa z Dworów Oliwskich – w kierunku morza
  2. Kaczy Dołek nad ul. Jaśkowa Dolina – w kierunku Zaspy
  3. Wzgórze nad ul. Podleśną – w kierunku Zaspy
  4. Wzgórze nad ul. Wronią – w kierunku terenów stoczniowych
  5. Góra Jana we Wrzeszczu, spod tzw. Ślimaka – na Stary Wrzeszcz, Nowy Port i morze
  6. Wzgórze Luizy – w kierunku Żabianki, Sopotu i morza
  7. Wzgórze Pachołek – w kierunku Starej Oliwy, Wrzeszcza i terenów stoczniowych
  8. Wzgórze w okolicach Doliny Radości (dawna Góra Szwabego) – w kierunku Oliwy i Żabianki
  9. Wzgórze Luizy (nazywane także Wzgórzem Zielińskiego) – w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice
  10. Luneta Cafarellego, Biskupia Górka
  11. Góra Jana, park przy Jaśkowej Dolinie

PUNKTY WIDOKOWE POWSTAŁE W RAMACH GDAŃSKIEGO SZLAKU WODOCIĄGOWEGO

  1. Zbiornik Wody Kazimierz, Wyspa Sobieszewska, ul. Lazurowa 4 (czynny od maja do września włącznie– obowiązują zapisy) – na Zatokę Gdańską, Żuławy Gdańskie, Wyspę Sobieszewską
  2. Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stara Orunia, ul. Nowiny
  3. Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski, ul. Sobieskiego 6A, Góra Szubieniczna (otwarcie planowane w najbliższym czasie).

 

 

Na podst. UM w Gdańsku