Jarmark Wileński w Gdańsku

Festiwal Wilno w Gdańsku już od 15 lat łączy ludzi ponad granicami i podziałami z Polski i Litwy. W grodzie nad Motławą prezentują swój dorobek artyści, muzycy, piekarze, kucharze itp. z Wilna. Także i w tym roku można było nasycić zmysły muzyką, kresową mową i obrazami z widokami miasta z Ostrą Bramą, zamkowym wzgórzem po których spacerowali A. Mickiewicz czy J. Piłsudski.

Także smakosze i zwolennicy litewskich specjałów się nie zawiedli. Potrawy zeppeliny, chłodniki, chleb z miodem zdominowały stoły, a ich zapach kusił i wabił mieszkańców Gdańska. Prezydent Miasta Paweł Adamowicz przypomniał, że około 30% Gdańszczan ma swoje korzenie wywodzące się z Wilna. Wielu po 1945 roku odnalazło swoje nowe miejsce na Pomorzu, tworząc polskie zręby szpitali, uczelni, szkół czy urzędów w Trójmieście, Pruszczu Gdańskim czy Słupsku.

Należy pamiętać o Kresach zwłaszcza w roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bo wówczas Wilno było jednym z polskich miast. Podziały na mapie dokonane przez polityków podzieliły ludzi i kraje, ale pamięć, wspomnienia i tęsknota pozostały w ludzkich sercach.

 

Mat. Tomasz Jagielski