GIWK otwiera historyczny Zbiornik Wody Stara Orunia

3 sierpnia 2018 r. zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak
i prezes miejskiej Spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Jacek Skarbek oficjalnie otworzą historyczny Zbiornik Wody Stara Orunia. Początek wydarzenia o godz. 11.00 na ul. Nowiny. Zbiornik będzie dostępny do zwiedzania dla mieszkańców i turystów od 11 sierpnia.

– Historyczny Zbiornik Wody Stara Orunia to drugi obiekt, po Zbiorniku Wody Kazimierz, udostępniany na trasie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego – podkreśla Jacek Skarbek, prezes GIWK. Zbiornik ten jest jednym z największych i najbardziej wartościowych siedlisk nietoperzy w województwie pomorskim. W trosce o komfort skrzydlatych lokatorów, podczas renowacji zbiornika zachowano jego charakter i naturalną „patynę” – dodaje.

Zbiornik otwarty, ale na krótko…

Po włączeniu Zbiornika Wody Stara Orunia do Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, co nastąpi w 2019 r, obiekt będzie można zwiedzać od maja do końca sierpnia. Start sezonu jednak będzie każdorazowo uzależniony od terminu opuszczenia obiektu przez nietoperze, co zwykle przypada na okres od połowy kwietnia do połowy maja. Na czas zimowej hibernacji zadomowionych tam ssaków zbiornik będzie nieczynny.

– Z uwagi na zbliżający się okres hibernacji, w tym roku możemy udostępnić obiekt wyłącznie w sierpniu – mówi Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowy GIWK. – Bardzo nam zależało, by otwarcie samego obiektu mogło nastąpić przed przybyciem nietoperzy. Do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy jednak, czy prace związane z przygotowaniem obiektu do wizyt, nie pokrzyżują nam tych planów – wyjaśnia.

Pierwsze zwiedzanie 11 sierpnia

Chęć zobaczenia obiektu będzie można zgłosić przy wykorzystaniu formularza elektronicznego, który będzie dostępny na stronie internetowej www.giwk.pl. Docelowo możliwa będzie również rejestracja telefoniczna.

Ze względu na niską temperaturę panującą wewnątrz, która wynosi ok. 10°C, oraz wilgotność, dla komfortu wizyty, należy zabrać okrycie wierzchnie oraz nałożyć wygodne obuwie. Zwiedzanie odbywać się będzie po specjalnie przygotowanych pomostach.

 

O terminie uruchomienia formularza zapisów oraz numerze telefonu do zapisów poinformujemy w osobnym komunikacie.

Historia w pigułce – od obiektu wodociągowego do muzealnego

Pochodzący z 1869 roku zbiornik znajduje się na wzgórzu, w pobliżu parku Oruńskiego (dojście od ul. Nowiny). Jest to jednokomorowa budowla terenowa, która choć głęboko pod ziemią, paradoksalnie pełniła rolę wieży ciśnień, zaopatrując mieszkańców Gdańska w wodę pitną z jedynego wówczas, drenażowego ujęcia wody w Pręgowie. Ze względu na klasyczną konstrukcję, złożoną z 11 naw spoczywających na łukach 8 arkad, wymurowaną z czerwonej cegły, obiekt może budzić skojarzenia sakralne. Został wybudowany na planie kwadratu
o boku 40 metrów, a jego wysokość wynosi ponad 5 metrów. Do budowy zbiornika użyto cegieł wytworzonych w cegielni w Kolibkach.

Eksploatację Zbiornika Wody Stara Orunia zakończono pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Przez wiele lat nieczynna i zapomniana budowla ulegała degradacji. Na przełomie lat 2010 i 11 spółka GWIK postanowiła dać zbiornikowi nowe życie. Chcąc przybliżyć mieszkańcom historię, zasadę działania i znaczenie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej dla rozwoju miasta, spółka zainicjowała projekt pn. Gdański Szlak Wodociągowy. Historyczny Zbiornik Wody Stara Orunia – zabytkowy element infrastruktury wodociągowej i wspaniałe dziedzictwo Gdańska, jest jednym z obiektów, który został uwzględniony w projekcie. Renowacja obiektu rozpoczęła się w 2016 r.

Tam, gdzie zimują nietoperze

Zbiornik gromadził ok. 4500 m3 wody. Po wyłączeniu obiektu z eksploatacji, specyficzny mikroklimat wewnątrz budowli spowodował, że zadomowiły się w nim nietoperze. Aby zapewnić ssakom jak najlepsze warunki temperatury i wilgotności, zbiornik będzie na stałe zalany wodą do wysokości ok. 20 cm. W okresie hibernacji zimują tu nocki duże, nocki Natterera, nocki rude oraz gacki brunatne.

Zbiornik Wody Stara Orunia – podstawowe dane:

Obecny właściciel: GIWK Sp. z o.o.

Rok budowy: 1869

Eksploatacja: od 1869 r. do końca lat 70.

Funkcja: z uwagi na umieszczenie na wzgórzu zbiornik pełnił funkcję wieży ciśnień, umożliwiając zaopatrzenie mieszkańców Gdańska w wodę pitną z drenażowego ujęcia wody
w Pręgowie.

Pojemność: zbiornik gromadził ok. 4500 m3 wody.

Architektura: 11 naw spoczywających na łukach 8 arkad; obiekt na planie kwadratu o boku 40 m; wysokość ponad 5 m.

Obecna rola: udostępniony do zwiedzania zabytek myśli technicznej i siedziba jednego
z największych w województwie pomorskim siedlisk nietoperzy.

 

Warto wiedzieć: podczas prac remontowych w zbiorniku odkryto tzw. kapsułę czasu, wmurowaną w ceglaną konstrukcję budowli; przesyłka ma charakter listu/dokumentu
w butelce pozostawionego najprawdopodobniej przez budowniczych obiektu; poza widoczną datą 1869 r., pozostałej treści listu nie udało się odczytać.

 

Kontakt:

Monika Piotrowska – Szypryt rzecznik prasowy e-mail: mszypryt@giwk.pl tel. 601 97 97 88

 

Inf: Monika Piotrowska – Szypryt

Fot.: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl