Basen na Oruni już gotowy, będą następne

Oddanie do użytkowania basenu na gdańskiej Oruni planowane jest na sierpień br. Usytuowany jest przy ul. Smoleńskiej 6/8, czyli przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2. To kolejny obiekt tego typu, oddany do użytku w Gdańsku w ostatnich latach, ale nie ostatni. Jeszcze w tym roku rozpocznie się postępowanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na budowę basenów w kilku lokalizacjach m.in. we Wrzeszczu (ul. Legionów), Śródmieściu/ na Siedlcach, w dzielnicach południowych oraz w Nowym Porcie.


W ostatnich latach zrealizowano wiele inwestycji, zwiększających dostępność do basenów dla mieszkańców. Obecnie w Gdańsku jest dwanaście basenów, zarządzanych przez miasto. Oruński obiekt będzie trzynastą tego typu placówką.

Jeden inwestor stworzy kilka basenów

W najbliższym czasie miasto będzie przygotowywało się do budowy kolejnych basenów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W przetargu chce wybrać jednego wykonawcę. Ponieważ:

  • Dla prywatnego inwestora liczy się skala. Inaczej rozkładają się koszty budowy jednego basenu, a inaczej wyglądają koszty jednostkowe budowy kilku basenów – mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Nowe baseny planowane są w kilku lokalizacjach w mieście: Wrzeszczu, południowych dzielnicach Gdańska, Śródmieściu lub Siedlcach oraz Nowym Porcie. Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego oznacza, że:

– Miasto przekazuje grunt, część wkładu finansowego i gwarantuje wykupienie co roku usługi basenowej na przykład dla dzieci ze szkół, dla seniorów lub innych grup społecznych. Koszty budowy i koszty eksploatacji ponosi inwestor prywatny – uzupełnia Paweł Adamowicz.

Prezydent uważa, że jest to rozwiązanie korzystniejsze dla miasta:

  • Należy podkreślić, że sam basen generuje dużo większe koszty, niż przychody.

Przy pływalniach planowane jest też stworzenie możliwości do działań komercyjnych, takich jak fitness, masaże, czy usługi gastronomiczne.

 

Oprac. Anna Kłos

Fot. Urząd Miasta Gdańska