Nie żyje redaktor Tadeusz Jabłoński. Miał 99 lat

 

Wieloletni dziennikarz bydgoskich i gdańskich gazet zmarł w nocy z 15 na 16 października. Na 22 października, w Ratuszu Staromiejskim zaplanowano uroczystość z okazji jubileuszu setnych urodzin Tadeusza Jabłońskiego.
fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Poznałem red. Jabłońskiego w Dzienniku Bałtyckim, na początku swojej dziennikarskiej przygody (kariery), w 1993 lub 1994 r.  (wtedy DB miał polskiego Wydawcę). Mistrz był wielkim autorytetem dla dziennikarzy i redaktorów. Życzliwy, pogodny. Umiał słuchać. Chętnie rozmawiał, czasem delikatnie udzielał wskazówek. Pamiętam także moje z Nim ostatnie spotkanie, podczas Jego benefisu w Dworze Artusa (1994 r). Potem jeszcze długo „zaczytywałem się” tekstami Pawła Dzianisza (red. Tadeusz Jabłoński często posługiwał się tym pseudonimem).
Rodzinie, przyjaciołom i wszystkim kolegom redaktorom, dla których red.Tadeusz Jabłoński był kimś bliskim, wzorem do naśladowania, składam wyrazy współczucia.
Mistrzu na zawsze zostaniesz w mojej pamięci i modlitwie.
red. Janusz Rokiciński

Tadeusz Jabłoński
urodził się 23 października 1919 roku w Poznaniu. W latach 50. i 60. pracował w bydgoskich redakcjach („Ilustrowanym Kurierze Polskim” i „Dzienniku Wieczornym”). Od 1968 do 1981 roku był związany z „Głosem Wybrzeża”. Był też  redaktorem i sekretarzem redakcji „Dziennika Bałtyckiego” (1991-1994). Publikował m.in. w „Gwieździe Morza”, „Pielgrzymie”, „”Pomeranii”, „Świecie Żagli” i „Tygodniku Gdańskim”.
Nestor polskiego dziennikarstwa napisał ponad 20 książek – reportaży historycznych, szkiców literackich, esejów, opowiadań i powieści. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Za Press.pl

Ostatni wywiad z red. Tadeuszem Jabłońskim: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/tadeusz-jablonski-ostatni-wywiad-zasluzonego-dla-gdanska-100-letniego-redaktora,a,156991