Marta i Tadeusz Żerańscy Rolnikami Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2019

Morze dotknięte eutrofizacją jest jak organizm, który nie jest w stanie strawić spożytego w nadmiarze pokarmu i wskutek „przejedzenia” traci życie.

Zwycięzcami etapu krajowego konkursu Fundacji WWF Polska na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2019 są Marta i Tadeusz Żerańscy z województwa mazowieckiego, prowadzący ekologiczne gospodarstwo w sposób przyjazny środowisku morskiemu (ograniczający odpływ azotu i fosforu do wód). W nagrodę otrzymali 1.000 euro i będą reprezentować Polskę w międzynarodowej edycji konkursu, 25-26 września w Warszawie, podczas konferencji The Greener Agriculture for Sustainable Sea, GRASS 2019, gdzie zawalczą o 10.000 euro.

 

Celem konkursu
na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego, organizowanego pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Koalicji Żywa Ziemia, jest promowanie praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych z gospodarstwa do wód – praktyk, które przyczyniają się do zmniejszenia eutrofizacji, ograniczenia zakwitów sinic i zamykania z tego powodu kąpielisk, oraz powstawania w Bałtyku obszarów przydennych z małą ilością tlenu lub tego tlenu pozbawionych, tzw. martwych stref.
Janusz Rokiciński
fot. WWF