Dr Ryszard Makarowski: Być mężczyzną to ryzyko

Kobiety na całym świecie żyją dużej niż mężczyźni. Długość życia mężczyzn w populacji polskiej wynosi 73,9 roku, zaś u kobiet 81,9 roku (GUS 2017).

Już te dane sugerują znamienne różnice w zdrowiu obojga płci. W wieku 65 lat i starszym na 100 mężczyzn przypada już 157 kobiet zaś w wieku podeszłym, w wieku 85 lat i więcej na 100 mężczyzn przypada aż 267 kobiet (Wojtyniak, Goryński 2016)1. Następuję tzw. feminizacja populacji w wieku powyżej 54 lat. Interesującym może być przyjrzenie się różnicom w charakterystyce zaburzeń psychicznych u obu płci co jest celem tego artykułu – wyjaśnia dr Ryszard Makarowski.

Z corocznych raportów WHO na temat bezpieczeństwa na drogach na świecie dowiadujemy się, że we wszystkich krajach to mężczyźni są bardziej narażeni na śmierć na drodze niż kobiety w tym samym co oni wieku.  W dzieciństwie to chłopcy częściej bawią się na zatłoczonych drogach i nieostrożnie wjeżdżają na drogi na rowerze. Oprócz tego, że mężczyźni są częściej właścicielami i kierowcami samochodów, również częściej niż kobietom zdarza im się prowadzić pod wpływem alkoholu, przekraczać dozwoloną prędkość i wykazywać inne niebezpieczne zachowania. Mężczyźni prawie trzy razy częściej giną w wypadkach drogowych niż kobiety. W ujęciu globalnym osoby w wieku od 15 do 44 lat stanowią ponad 50% wszystkich zabitych na drogach; mniej więcej trzech na czterech zabitych to mężczyźni.

Dr Ryszard Makarowski – Dziekan Wydziału Pedagogiki i Zarządzania w Wyższej Szkole Społeczno -Ekonomicznej w Gdańsku

Więcej na str. 12-13
Numer 5/65, maj 2019.

1 Wojtyniak B., Goryński P. (red.) (2016). Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.