Stoczniowi krwiodawcy z gdańskiej „Remontowej” ratują życie i zdrowie innych ludzi

Minęło 45 lat istnienia Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Gdańskiej Stoczni Remontowa im. Józefa Piłsudskiego SA. Na tę okoliczność stoczniowi krwiodawcy spotykali się by podsumować swoje dokonania.

Jerzy Pilarski, prezes stoczniowego Klubu Honorowych Dawców Krwi w swoim wystąpieniu podkreślił m.in., że honorowi krwiodawcy pracujący w stoczni należą do wyjątkowych pracowników, ponieważ – mimo wykonywania ciężkiej pracy w trudnych warunkach – znajdują czas na to, aby oddać krew, na którą oczekuje wielu chorych.

Jerzy Pilarski, prezes stoczniowego Klubu Honorowych Dawców Krwi zaprezentował roczny dorobek Klubu

Wieloletni krwiodawcy stoczniowego klubu starają się oddawać krew systematycznie, zawsze też można liczyć na ich pomoc w sytuacjach szczególnie trudnych. – Kiedy w okresie letnim brakowało krwi, zarząd Klubu zwrócił się z apelem o jej oddanie. Reakcja na apel z waszej strony była natychmiastowa – mówił Jerzy Pilarski. – W imieniu własnym jak i zarządu Klubu chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim krwiodawcom oddającym honorowo krew za zaangażowanie, wsparcie i zrozumienie w każdej sytuacji. Wasza postawa i zrozumienie jest szczególnie cenne.

W tym roku 26 stoczniowych krwiodawców oddało ponad 31 litrów krwi w tym 3558 ml płytek krwi, 4200 ml osocza.

Wyróżniającym się krwiodawcom wręczono odznaki, dyplomy i medale.

Liczba członków Klubu wynosi obecnie 87 krwiodawców. Warto przypomnieć, że członkiem Klubu jest krwiodawca oddający krew minimum 2 razy w roku i opłacający składkę.

Wyróżniającym się krwiodawcom wręczono odznaki, dyplomy i medale.

W dalszej części zebrania były krótkie wystąpienia zaproszonych gości. Głos zabrał m.in. Andrzej Blok, prezes Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku: – Chciałbym w imieniu Zarządu Rejonowego PCK w Gdańsku oraz Rady Okręgowej Honorowego Krwiodawstwa Województwa Pomorskiego złożyć serdeczne podziękowania na ręce prezesa Remontowej SA i przedstawicieli działających tu związków zawodowych. Ten piękny jubileusz w stoczni był możliwy w dużej mierze właśnie dzięki Wam! Kochane krwiodawczynie i krwiodawcy – gratuluję i dziękuję za oddawaną bezinteresownie krew – ten wspaniały dar życia!

– Praca stoczniowca jest ciężka, specjalistyczna i wymagająca, i dotyczy to każdej grupy zawodowej w Remontowej. Biorąc to pod uwagę, tym bardziej fantastyczne i imponujące jest to, że jesteście jeszcze w stanie poświęcać się innym, oddawać bezinteresownie cząstkę siebie – czyli krew. Naprawdę jestem dumny, że mogę być prezesem tak dobrej firmy, w której grupa krwiodawców jest tak liczna. Niezmiennie budzi mój podziw, jak zaczynacie mówić o liczbie litrów oddawanej przez Was krwi – to dla mnie niepojęte, piękne i szlachetne. Dziękuję za tę godną podziwu i naśladowania postawę. Dalej róbcie to co dotychczas. Jeszcze raz dziękuję i serdecznie gratuluję wszystkim honorowym krwiodawcom. Życzę Wam zdrowia i wytrwałości – powiedział Michał Habina, prezes Remontowa SA.

Stoczniowi krwiodawcy spotkali się w Sali Tradycji Remontowej SA

Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku powiedział do zebranych: – Mimo intensywnych badań nadal nie udało się znaleźć substytutu krwi, i ludzka krew ciągle jest niezastąpiona. Nie byłoby skomplikowanych operacji, przeszczepów narządów, ratowania życia – słowem, współczesna medycyna nie mogłaby niczego zrobić gdyby nie krew, którą oddajecie, jako honorowi krwiodawcy. Trzeba doceniać ludzi, którzy z potrzeby czynienia dobra przychodzą do punktu krwiodawstwa i oddają to, co mają najcenniejsze. Wszystko po to żeby ratować innych, kiedy przyjdzie taka potrzeba. Pozwólcie, że za ten dar ukłonię się przed Wami i serdecznie podziękuję, że przynosicie do nas krew i pozwalacie, żebyśmy mogli produkować produkty lecznicze, które ratują zdrowie i życie. Proszę – róbcie to nadal.

Magda Walczak, dyrektor Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Gdańsku też zwróciła się do stoczniowców: – Należycie do niewielkiej grupy ludzi, która bezinteresownie pomaga innym, dzielicie się tym, co jest najcenniejsze – życiem, bowiem zgodnie z hasłem „Krew = życie” – Wy oddając krew, dajecie innym życie. Mam ogromny szacunek dla was i to dla mnie zaszczyt, że mogę się z wami spotkać i podziękować Wam, za to co robicie. Generalnie to nie jest takie oczywiste, że jedni ludzie pomagają innym, a Wy mimo tego, że macie bardzo ciężką, wyczerpującą pracę, bezinteresownie pomagacie innym. W imieniu tych ludzi, którym pomogliście i pomagacie, wyrażam swój osobisty, wielki szacunek za waszą działalność. Za to, jak dużo dobrego robicie z całego serca dziękuję jako dyrektor PCK i jako zwykły człowiek.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Uklejewski