Mieszkania Plus w Gdyni

Ankieta, rekrutacja, a w styczniu klucz do mieszkania!

Gospodarzom Gdyni spodobał się rządowy program Mieszkanie Plus do tego stopnia, iż już jako jedna z pierwszych gmin w Polsce przystąpiła do jego realizacji.

Mieszkanie Plus, to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzające do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo budownictwo mieszkaniowe. Istotnym elementem programu są zmiany prawne, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni,  Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni,

Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A.

przedstawiają realizację w Gdyni programu Mieszkanie Plus

 

W Gdyni już są budynki postawione w ramach programu Mieszkanie Plus. Znajdują się one przy ul. Puszczyka w dzielnicy Kacze Buki w sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Do dyspozycji przyszłych najemców jest 172 mieszkań w sześciu czterokondygnacyjnych budynkach. Ich powierzchnia – od 28 do 107 m kw. – odpowiada potrzebom różnych grup najemców. Pierwsze klucze zostaną przekazane mieszkańcom w styczniu 2019 roku!

– Pierwsza łopata pod budowę osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus w Gdyni została wbita ponad rok temu – mówi Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Liczę na to, że mieszkania w Kaczych Bukach spotkają się z zainteresowaniem Gdynian, zwłaszcza tych, dla których brakowało oferty na lokalnym rynku. Wierzę, że dzięki dobrej współpracy z gdyńskim samorządem, który będzie prowadził rekrutację, dach nad głową zyska wiele rodzin, które do tej pory nie mogły sobie na niego pozwolić.

Od 26 września do 14 października wszyscy zainteresowani mieszkaniami na osiedlu wybudowanym w Gdyni w ramach rządowego programu mogą wypełnić ankietę opublikowaną na stronie www.mieszkanieplusgdynia.pl  jest ona również dostępna w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Gdyni.

Celem tej ankiety jest zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus w Gdyni. Wśród pytań znajdują się zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, rodzaju umowy (najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności), a także standardu wykończenia lokalu.

List intencyjny dotyczący kontynuacji programu Mieszkanie Plus w Gdyni podpisują:

Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. oraz Adam Selonke, prezes zarządu ISN spółka z o.o.

 

Wysokość czynszu będzie uzależniona od rodzaju zawartej umowy najmu i standardu wykończenia lokalu.  Zgodnie z założeniami średnia stawka czynszu za najem na minimum 24 miesiące mieszkania w standardzie wykończonym wyniesie 19,83 za m kw. Natomiast za najem z dojściem do własności na 30 lat mieszkania w stanie deweloperskim wyniesie 23,60 za m kw. Jednocześnie najemcy spełniający kryteria będą mogli starć się o dopłaty do czynszu, które pozwolą obniżyć koszt najmu mieszkania.

– Programem Mieszkanie Plus zainteresowaliśmy się, jako jedna z pierwszych gmin w Polsce. To program odpowiadający na potrzeby bardzo dużej grupy społeczeństwa, która dotąd była dla systemu „niewidzialna”. Dziś mamy dla takich osób i rodzin ciekawą ofertę. Lokale wybudowane są w dobrym standardzie, położone w atrakcyjnej dzielnicy – powiedział nam Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Teraz można już wypełnić ankietę, a rekrutacja na mieszkania ruszy 19 października. Podstawowym kryterium, który będzie musiał spełnić przyszły najemca jest tzw. zdolność czynszowa, która określa możliwości finansowe rodziny pod katem terminowego opłacania czynszu o danym metrażu.

To dopiero początek realizacji w Gdyni programu Mieszkanie Plus. 26 września w Urzędzie Miasta został podpisany list intencyjny o rozszerzeniu i kontynuacji tego programu. List podpisali Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. oraz Adam Selonke, prezes zarządu ISN spółka z o.o.

 

Tekst i fot. Jerzy Uklejewski