Race for the Cure Gdańsk

W niedzielę 30 września Fundacja OmeaLife organizuje w Gdańsku na terenie Centrum Hewelianum międzynarodowy bieg Race for the Cure, który jest symbolem walki z rakiem piersi na całym świecie. Zapisy internetowe już się skończyły, ale ciągle można zapisać się w biurze biegu, w dniu imprezy. Zawody inaugurują akcję „Różowy Październik”, w ramach której w Gdańsku pojawiły się m. in. różowe flagi.

Race for the Cure to największe na świecie, wydarzenie edukacyjne i charytatywne poświęcone rakowi piersi. Pierwszy taki bieg odbył się w Dallas w 1983 roku. Jego organizatorką była Nancy G. Brinker, założycielka organizacji Susan G. Komen, której siostra zmarła na raka piersi. Brinker chciała w ten sposób uczcić pamięć siostry oraz zapewniać wsparcie innym. Bieg okazał się sukcesem i obecnie na całym świecie odbywa się ich corocznie ponad 150. Biegi Race for the Cure co roku gromadzą około miliona uczestników. Dzięki działaniom fundacji, Polska znalazła się w grupie Think Pink Europe, zrzeszającej organizacje walczące z rakiem piersi. Fundacja wybrała Gdańsk, ponieważ miasto to jest symbolem solidarności. Honorowym ambasadorem biegu została pani Danuta Wałęsa oraz gdański profesor, onkolog Jacek Jassem.

W niedzielę, 30 września Gdańsk połączy się solidarnie z Atenami, Brukselą, Antwerpią, Namurem, Sarajewem oraz Tbilisi. Na całym świecie Race for the Cure ma jeden wspólny wizerunek. Osoby dotknięte rakiem piersi biegną w różowych koszulkach, celebrując życie. Pozostali uczestnicy, wyrażając gest solidarności w walce z rakiem piersi, zakładają koszulki białe. Wspólnym biegiem upamiętniamy tych, których już z nami nie ma. Idee biegu Race for the Cure Gdańsk wspiera 5 towarzystw naukowych oraz 11 organizacji pacjentów onkologicznych.

– Sport i aktywność fizyczna stanowią wartość samą w sobie. Jeżeli jednak rywalizacji sportowej towarzyszy społecznie ważna idea, taka jak zwiększanie świadomości na temat chorób nowotworowych, ma ona wymiar szczególny – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który będzie dopingował zawodników startujących w niedzielnym biegu. Prezydent Gdańska pojawi się na terenach Hewelianum w niedzielę między 12.00 a 13.30.

Race for the Cure Gdańsk 2018 – Memoriał Olgi Gajdus niesie za sobą idee zwiększenia świadomości profilaktyki raka piersi wśród młodych kobiet oraz możliwość zgromadzenia funduszy na działalność Fundacji OmeaLife. Jest również uczczeniem pamięci jednej z współzałożycielek – Olgi Gajdus, która zmarła z powodu raka piersi w wieku 35 lat.

Pakiet startowy jest bardzo bogaty, a sam cel biegu szczytny. W biegu mogą wziąć udział kobiety, mężczyźni a także dzieci, które ukończyły 10 lat. Istnieją 3 możliwości uczestnictwa: bieg – 6 km, Nordic Walking – 3 km oraz bieg wirtualny. Trasa przebiega przez teren Centrum Hewelianum. Start i meta oraz Różowe Miasteczko zaplanowane jest na Majdanie przed Wozownią Artyleryjską. Dla uczestników organizatorzy przygotowali bezpłatne miejsca parkingowe na Placu Zebrań Ludowych.

 

Informacja UM Gdańsk