Festiwal Chodu i Bieg Pocztowca – Puchar Poczty Polskiej Chcieli dogonić listonosza

Przy kolejnych rocznicach wybuchu II wojny światowej oddaje się też cześć bohaterskim obrońcom Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Tradycyjnie odbywa się składanie wieńców pod pomnikiem przy historycznym budynku poczty, msza, uroczystości na Cmentarzu Pocztowców na Zaspie. W tym roku dołączyła do uroczystości 53 edycja Festiwalu Chodu i Biegu Pocztowca, która odbyła się w ostatni weekend sierpnia. Uczestnicy walczyli o Puchar Poczty Polskiej w Gdańsku. Są to najstarsze, ciągle przeprowadzane zawody w Polsce, a drugie pod względem wieku w Europie.

Bieg się zaczyna. Kto dogoni listonosza lub listonoszkę?

Impreza ta nawiązuje do historycznej i sportowej tradycji pracowników Poczty Polskiej z okresu Wolnego Miasta Gdańska. Tym razem z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, uczestnicy wystąpili w białych i czerwonych koszulkach. Całą imprezę otworzył prolog „Chód z Listonoszem”, w którym na dystansie 1000 m wystartowało kilkuset uczestników w różnym wieku. Zawodnicy na starcie zostali podzieleni na dwie równoległe grupy – białą i czerwoną, co utworzyło zarys polskiej flagi.

  

I biali i czerwoni ścigali listonosza

Chód z Listonoszem poprowadzili listonosze w tradycyjnych strojach. Dla uczestników przygotowano atrakcyjne medale z logotypem Pomnika Obrońców Poczty Polskiej. Start i meta, zarówno chodu jak i biegu, zlokalizowane były przy ul. Podwale Staromiejskie, w pobliżu tego pomnika, Technikum Łączności i pomnika „Tym, co za polskość Gdańska.

 Tradycja tej imprezy jest długa i ciekawa

  • Pierwsze zawody o „Puchar Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku” zostały rozegrane w dniu 4 września 1965 roku.  Zwieńczyły one kilkuletnie starania miłośników chodu sportowego skupionych przy Pocztowym Klubie Sportowym „Konradia”. Przeprowadzono je na dystansie 10 km, w obwodzie zamkniętych ulic w centrum starego Gdańska. Na starcie stanęło ośmiu zawodników wywodzących się z klubów Pomorza.
  • W roku następnym zawody odbyły się już na trasie Westerplatte – Poczta Polska. Udział wzięło 11 zawodników, głównie z 5 klubów gdańskich,
  • W roku 1967 zawody przeniesiono na stadion AZS Gdańsk, ponieważ w okresie planowanej daty zawodów 9 września w Gdańsku przebywał prezydent Francji generał Charles de Gaulle i w planie wizyty miał zwiedzanie starówki.
  • W latach 70 i 80 tych ubiegłego wieku nastąpił rozkwit imprezy. W zawodach tych startowali wszyscy polscy chodziarze. Start w Gdańsku był dla nich nobilitacją, umożliwiał im konfrontację z olimpijczykami oraz z zawodnikami zagranicznymi.
  • W 1975 roku, ze względu na dużą ilość pragnących wziąć udział w zawodach seniorów, przeprowadzono chód w tej kategorii wiekowej na dwóch dystansach 10 i 20 km. Chód na 10 km rozrywano na trasie Westerplatte Długi Targ.
  • Dynamicznie rozwijający się chód sportowy kobiet doczekał się swojego debiutu podczas XIII edycji zawodów o „Puchar Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku” w 1976 roku. Miały one do pokonania dystans 5 km
  • Napięta sytuacja polityczna panująca w kraju, w sierpniu 1980 roku, a także strajk w Stoczni Gdańskiej, spowodował, że został zmieniony tradycyjny termin rozgrywania zawodów. Miały się one odbyć w dniu 28 sierpnia, zostały jednak odwołane. Po zakończeniu strajków na Wybrzeżu, główny organizator MZKSŁ „Konradia” podjął decyzję o ich przeprowadzeniu w dniu 28 września.
  • W1984 roku po raz pierwszy startuje w Gdańsku, późniejszy czterokrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich Robert Korzeniowski.
  • Po roku 1989 w okresie transformacji ustrojowej zawody w chodzie sportowym o „Puchar Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku”, podobnie jak cały polski sport, przeżywały ciężkie chwile. Mimo to były one rozgrywane systematycznie.
  • Ograniczone środki finansowe, jakie otrzymał MKSŁ „Konradia” na organizację 48 edycji „Międzynarodowych zawodów w chodzie sportowym” od władz lokalnych, a przede wszystkim brak wsparcia ze strony Poczty Polskiej sprawiły, że w 2012 roku zawody zostały zawieszone, zostały poważnie zagrożone, że już nie będą się odbywać.
  • Reaktywowania ich podejmuje się w 2013 roku, znany działacz lekkoatletyczny klubu „Lechii” Gdańsk, Stanisław Lange wraz z zespołem. Odradzają się w nowej formule, jako „Międzynarodowy Festiwal Chodu Sportowego”.

Wszyscy mogli wziąć udział w biegu

Sobotni festiwal to także przede wszystkim wydarzenia sportowe – mówi dyrektor imprezy Stanisław Lange.
Na dystansie 10 km czołowi chodziarze z Polski i Europy walczyli o Puchar Poczty Polskiej. Na dystansie 20 km rozegrane zostały mistrzostwa Polski U-20 i U-23. W programie były jeszcze międzynarodowe mistrzostwa Polski weteranów (chód na 5 km) oraz chód młodzików (3 km) i juniorów młodszych (10 km).

 

Inicjatywa ta została zrealizowana we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Poczty Polskiej. Festiwal Chodu został objęty Patronatem Ministra Infrastruktury A. Adamczyka. Pocztę Polską S.A. reprezentował podczas sobotniej imprezy członek zarządu Paweł Skorotko, prawie nasz człowiek, bo pochodzący z Tczewa. Poprzednio pracownik światowego koncernu Amazon we Wrocławiu. Czyli jego droga z Tczewa do Gdańska wiodła przez Wrocław i Warszawę, niemniej to Tczew uważa za rodzinną przystań. Towarzyszył mu Gustaw Czarnowski – dyr. pionu infrastruktury Obszaru Operacyjnego ds. Administracji Północ.

Zawodom kibicowali też: Paweł Skorotko (z prawej) – członek zarządu Poczty Polskiej S.A.

i Gustaw Czarnowski – dyr. pionu infrastruktury Obszaru Operacyjnego ds. Administracji Północ

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos