I Walne Plachandry czyli zlot Kociewiaków i sympatyków Kociewia w Piasecznie

Pomorze to piękna i bogata w historię i walory przyrodnicze kraina, a tworzą ją także Kociewiacy i jej mieszkańcy, ta idea legła u podstaw zorganizowania ich spotkania – powiedział Tomasz Damaszek pomysłodawca i organizator I Walnych Plachandrów. Nazwa to w gwarze kociewskiej spotkanie, plotki wśród znajomych – dodaje prof. Maria Pająkowska – Kensik. Nad całością spotkania unosił się duch Jana Ejankowskiego wielkiego piewcy historii, tradycji i kultury Kociewia.

Plachandry rozpoczęły się od uroczystej mszy w miejscowym kościele, po której licznie przybyli uczestnicy przeszli do studzienki z cudownym źródełkiem – na miejsce Maryjnych objawień w XIV w. Wśród gości wydarzenia byli samorządowcy w tym marszałek Mieczysław Struk oraz wojewoda Dariusz Drelich.

Jednym z elementów spotkania było wręczenie nagród. Tytuł „Ambasadora Kociewia” trafił do Wojciecha Cejrowskiego, dziennikarza, podróżnika, publicysty. W kategorii grupowej wyróżniono Zespół Pieśni i Tańca Modraki z Pelplina. Tytuły „Perełki Kociewia” kapituła przyznała dwóm osobom: Izabeli Czogała z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd. oraz Patrykowi Podwojskiemu – muzykowi związanemu ze Zblewem. To organista katedry w Oliwie, inicjator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu.

  

 

 

 

 

 

 

Podczas spotkania Kociewiaków odbył się także 25. Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego. Rozwiązano także Konkurs Współczesnej Sztuki Ludowej Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich. W kategorii rzeźba I miejsce zajął Witold Piernicki, a fotografii kapliczek Roman Jagoda.

Zlot Kociewiaków w Piasecznie to także pokazy dorobku KGW, regionalnego rękodzieła, konkursy, gry, zabawy oraz występy i koncerty.

Te spotkania będą kontynuowane w przyszłości i już organizatorzy zapraszają wszystkich w przyszłym roku do Wirt na kolejne już II Walne Plachandry.

Mat. z Suchego Dębu